Nobelista Olga Tokarczuková objevuje českou inspiraci
Olga Tokarczuková, nositelka Nobelovy ceny za literaturu, se nedávno při své návštěvě Brna zamýšlela nad tím, jak hluboce je propojena s Českou republikou. S lehkostí a úsměvem hovořila o své 'české karmě', kterou pociťuje ve svém tvůrčím procesu.
Spisovatelka se během svého pobytu věnovala především své knize Knihy Jakubovy, významnému dílu, na němž značná část práce proběhla právě v Brně. Tokarczuková objevila v brněnských ulicích a historických koutech inspiraci, kterou vtiskla do svého románu, propojujícího svět 18. století ve východní Evropě s bohatým kulturním dědictvím židovské, polské a ukrajinské komunity.

Význam kulturální výměny
Brno podle Tokarczukové poskytlo nenahraditelné impulsy pro její narativní styl. Zmínila, že je fascinována jedinečnou atmosférou města, která dokázala zapůsobit na samotný přednes románu, jenž míchá historickou fikci s mytologickými prvky.
Svou práci Tokarczuková zasvětila nejen literárnímu zpracování historie, ale i udržování kulturních mostů mezi zeměmi střední Evropy. Tento aspekt považuje za nesmírně důležitý, zvláště v době současných geopolitických napětí.
Knihy Jakubovy představují výkladní skříň jejích literárních schopností a jsou oceněné mimo jiné prestižní polskou cenou Nike. Dílo přispělo k získání Nobelovy ceny pro Tokarczukovou v roce 2018, čímž jen podtrhlo důležitost propojení identity a sounáležitosti se širším evropským kulturním rámcem.
Setkání s bývalými studenty a příznivci literatury v Brně podtrhla potřebu pokračovat v kulturním dialogu a výměně názorů nejen mezi jednotlivými státy, ale i mezi generacemi.