NATO nasazuje švédskou protitankovou zbraň AT4 proti obrněným cílům, přesto vyzývá ruské tanky T-90M

NATO nasazuje švédskou protitankovou zbraň AT4 proti obrněným cílům, přesto vyzývá ruské tanky T-90M

V moderním konfliktním prostředí, kde se setkává neustálý technoický vývoj a taktika boje, hrají protitankové systémy klíčovou roli. Jedním z takových systémů, který získal v poslední době značnou pozornost, je švédská protitanková zbraň AT4. Tato zbraň, která je na bojišti nasazena již několik desetiletí, stanula v centru zájmu aliance NATO, která ji rozsáhle využívá ve svých operacích i přesto, že se ukazuje být méně efektivní proti nejmodernějším tankům, jako je ruský T-90M.

AT4, vyvinutá ve Švédsku v roce 1982 společností nyní známou jako Saab, je jednorázová, bezodrážová puška, která střílí stabilizované granáty s tvarovanými náložemi. Je navržena tak, aby pronikala až 600 mm ekvivalentu pancíře, což ji činí nebezpečným nástrojem proti různým obrněným vozidlům a pevným bodům. Ačkoli je její primární úkol zničení tanků a jiných obrněných cílů, její efektivita proti modernějším a výše pancéřovaným modelům, jako je ruský tank T-90M, je debatní.

Přestože se může zdát, že AT4 má ve srovnání s pokročilejšími systémy, jako je americký FGM-148 Javelin, omezené schopnosti, její výhody nespočívají jen v ničivé síle. Jedním z hlavních důvodů, proč NATO tuto zbraň dále nasazuje, je její cenová dostupnost a jednoduchost použití. Těmto aspektům nasvědčuje i fakt, že AT4 je široce využívána v různých zemích NATO pro boj proti různým druhům obrněných vozidel a pevnostních bodů.

Ve srovnání s nákladnějšími a technologicky náročnějšími alternativami, jako je již zmíněný Javelin, nabízí AT4 kompromis mezi cenou a výkonem. Zatímco Javelin je znám svou schopností zaměřit se a zasáhnout cíle za pomoci sofistikovaného naváděcího systému, AT4 spoléhá na přesnost a dovednost střelce. Přesto si AT4 zachovává svou relevanci v arzenálu NATO díky své schopnosti poskytovat vysokou míru ohrožení proti široké škále obrněných vozidel za relativně nízké náklady.

Jednou z charakteristik, které činí AT4 tak užitečnou v boji, je její nízká hmotnost a mobilita. Vážící pouhých 6.7 kg a s efektivním dostřelem 300 metrů proti pohybujícím se cílům a až 1 km vůči stacionárním, je AT4 schopna rychle a efektivně reagovat na hrozby na bojišti. Její jednorázová povaha zajišťuje, že střelec může zůstat mobilní a nepříteli nedovolí snadno lokalizovat jeho polohu.

Navzdory všem těmto výhodám a širokému nasazení v rámci NATO je nutné přiznat, že AT4 může mít své limity, zejména při konfrontaci s technologicky pokročilejšími a lépe pancéřovanými vozidly jako je T-90M. Ruský tank T-90M, který je vybaven moderními technologiemi ochrany a výkonným pancéřováním, představuje významnou výzvu pro AT4 a vyžaduje od střelců větší taktickou důvtipnost a přesnost.

Ve světle tě...

Napsat komentář Zrušit odpověď