Ve světle nedávného rozhovoru s Alešem Opatou, nynějším velvyslancem České republiky v Litvě a bývalým náčelníkem generálního štábu Armády České republiky, se nabízí důležitý pohled na strategické postavení České republiky a jejího spojenectví v rámci Severoatlantické aliance. Jako dlouholetý vojenský činitel a expert na obrannou politiku, Opata nabízí unikátní insight do nejen historického vývoje české vojenské strategie, ale též současného postoje země v otázkách mezinárodního bezpečí a obrany.
V roce 1999, kdy Česká republika formálně vstoupila do NATO, se Opata nacházel ve Spojených státech amerických, kde studoval námořní válečnictví na prestižním vojenském institutu v Quantico ve státě Virginia. Vzpomíná na tento okamžik jako na zásadní přelom ve vnímání bezpečnosti našeho státu, kdy se Česká republika stala součástí silného mezinárodního aliance schopné poskytnout stabilitu, bezpečnost a prosperitu svým členům.
Nedávné připojení Švédska k NATO je dalším klíčovým odrazovým můstkem pro posílení obranných schopností aliance, obzvláště v regionu Baltského moře, jak podotýká Opata. Toto rozšíření nejen znamená posílení severovýchodního křídla NATO, ale také přináší do aliance silné švédské obranné síly. Pro země jako Litva a Lotyšsko, které si udržují profesionálně vyškolené armády a současně důraz kladou na účast občanů v obraně státu, toto může představovat značnou výhodu.
V kontextu českého vnímání, idea systému 'totální obrany', kde každý jednotlivec hraje roli ve věci bezpečnosti státu, může být pro mnoho občanů nová či neznámá. Opata poukazuje na to, že v České republice převládá jisté předsudky a nepochopení ve věci povinné vojenské služby, které je nutné překonat v zájmu zvýšení povědomí o národní obraně a kultivování kultury připravenosti mezi obyvatelstvem.
Opata zdůrazňuje význam důkladného přípravy, nejen na úrovni státu a armády, ale též mezi jednotlivci, s cílem upevnit obranné schopnosti České republiky a jejích spojenců v NATO. Příkladem může být Litva a Lotyšsko, kde se účast občanů na národní obraně stala klíčovou součástí obranné strategie. Tento model lze považovat za inspiraci pro další země, včetně České republiky, kde by se podobná iniciativa mohla stát prostředkem k posílení bezpečnosti a obranyschopnosti.
V závěru je třeba zmínit, že spolupráce mezi členskými státy NATO a sdílení zkušeností a osvědčených postupů v oblasti národní obrany a bezpečnosti mají zásadní význam pro udržení míru a stabilitě v Evropě a ve světě. Aleš Opata svými myšlenkami a perspektivami přispívá k hlubšímu porozumění těchto důležitých otázek a podněcuje k vzájemnému dialogu mezi občany a státy, který je nezbytný pro budování silnější a bezpečnější budoucnosti.