Finanční lákadla Ligy mistrů 2024/25: Navýšené prémii, vyšší bonusy a nový systém hodnoty

Finanční lákadla Ligy mistrů 2024/25: Navýšené prémii, vyšší bonusy a nový systém hodnoty

UEFA Liga mistrů 2024/25: Navýšení odměn a změna pravidel peněz

Nový ročník Ligy mistrů vždy budí rozruch, ale tentokrát UEFA zamíchala kartami i v oblasti financí. Pro kluby, které si účast v největší evropské soutěži vybojují, je letošní sezóna jedním slovem zlatý důl. Proč? Změnil se nejen formát, ale hlavně struktura finančních bonusů a přerozdělení slibovaných miliard.

Každý z 36 klubů, který do základní části Liga mistrů UEFA 2024/25 naskočí, automaticky dostane zaručených 18,62 milionu eur. To není drobné, obzvlášť když je to téměř o pětinu více než v předchozích letech – přesněji řečeno jde o 19% navýšení startovného. A to je jen začátek. Hned podle první minuty úvodního zápasu může každý klub přidávat: za každý vyhraný zápas v základní skupině (nyní "liga fáze") je prémie 1,8 milionu liber, za remízu 590 tisíc liber. Za prohru už tým nedostane nic – motivace pro co nejlepší výkony už od začátku není otázkou cti, ale i reálného výdělku.

Postupy, TV trhy i historické úspěchy určují příjmy

Postupy, TV trhy i historické úspěchy určují příjmy

Skvělá série se opravdu vyplatí. Když klub skončí v základní části mezi nejlepší osmičkou, může počítat s dalšími 1,7 milionu liber. Týmy na 9. až 16. příčce dostanou bonus 840 tisíc liber. Opravdové zlato teče ale až v play-off: postup do osmifinále znamená 11 milionů eur, čtvrtfinále přidá 12,5 milionu, semifinále 15 milionů a účast ve finále vynese 18,5 milionu eur. Na vítěze pak čeká ještě zvláštní "titulová" odměna 6,8 milionu.

Další velkou novinkou je tzv. value pillar systém – o část celkového balíku (konkrétně 35 %, celkem 875 milionů eur) se kluby podělí podle síly televizních trhů v jejich zemi a podle své dlouhodobé výkonnosti v evropských pohárech. Čím větší úspěchy v Evropě, tím větší kus tohoto koláče. Právě tento systém teď nahradil starý "market pool", kde rozhodoval hlavně objem vysílacích práv.

Zapomenout nesmíme ani na bonusové koeficienty. Každá účast v Lize mistrů znamená jistých +6 bodů do evropského žebříčku, což je vůči Evropské lize a Konferenční lize výrazný skok (tam jsou jen +2 body). Rozptyl bodového zisku podle toho, kdo vyhraje, dosahuje od 3.000 pro páté místo v Konferenční lize až po 12.000 pro vítěze "UCL". Je tedy jasné, že prestiž a peníze jdou v Lize mistrů ruku v ruce a fakticky urychlují rozevírání nůžek mezi evropskou elitou a zbytkem Evropy.

Celá struktura odměn i bodů směřuje k tomu, aby pro kluby byla účast v Lize mistrů největším možným finančním i sportovním lákadlem. Obhajovat místo mezi elitou je teď významně výhodnější nejen pro rozpočet, ale i pro budoucí šance na účast. Ať už se vám to líbí, nebo ne – evropský fotbal hraje podle nových, mnohem "dražších" pravidel.

Napsat komentář Zrušit odpověď